Koncerter og events på smag

 

 
 

Denne sommer har vi forskellige unge eksperimenterende kokke på besøg i Smags køkken - læs mere under Sommerrestaurant

 

Tidligere kunstnere på Smag

BUTIKKEN / GALLERIET

Lars Calmer – keramiker / larscalmar@yahoo.dk

Agnete Bertram – maler/kunstner / agnetebertram@gmail.com

Frans Van der Woude - maler/kunstner

Charalambos Margaritas - grafisk kunstner

Karina Jensen - maler

Eva Larson - maler

 

GÅRDHAVEN

Voer Telte ved Jan Ove Larsen - skaber af det specialdesignede telt-overdække i gårdhaven

Klassiske Fliser - forhandler af de marokkanske fliser lagt i gårdhaven og foran køkkenet på Smag.

Jens Christian Nielsen lagde fliserne med stor omhu og tålmodighed.

 

HAVEN

Bent Vinkler – pilefletter/kunstner / bentvinkler@mail.dk

Xenia Lassen - maler/lyskunstner

 

 

P A S T   C O N C E R T S   &   E V E N T S

2 0 1 6

"Den lydhøre have"

fredagskoncerter på Smag

Musikprogrammet i 2016 blev skabt som en del af et kunstprojekt kaldet Den Lydhøre Have.

Den Lydhøre Have er tilrettelagt i ønsket om at skabe unikke kunstneriske oplevelser og åndehuller, sat i scene i Smags smukke gamle have og gårdhave. Programmet fører publikum igennem vidt forskellige musikalske genrer.

Koncertprogrammet er støttet af Statens Kunstfond

3. juni / kl. 20.00 / Åbning af en scene for ny kunst og musik i Ebeltoft i 2016: Uropførelse af Johannes Eberl42 Smed med musikerne: Katrine Stochholm, Karsten Plum, Mads la Cour & Christian Windfeld (entré 50 kr.)

 
 

1. juli / kl. 17.00 / Fernisering i Den Lydhøre Have og på Smag med maleri, fotos, skulpturer, lyd- og lysinstallation (gratis entré)

8. juli / kl. 21.00 / Elena Setién - Spansk sangskriver og eventyrer (entré 50 kr.)

15. juli / kl. 21.00 / Kjær / Claesson / Laumann - piano / kontrabas / trommer - jazz og egne værker (entré 50 kr.)

22. juli / kl. 21.00 / Josefine Opsahl & Bjarke Mogensen - cello & accordeon - Astor Piazzolla og ny klassisk musik (entré 50 kr.)

29. juli / kl. 21.00 / Maher Mahmoud & Nikolaj Rosengreen - oud & guitar - folkemusik fra Syrien og egne værker (entré 50 kr.)

5. august / kl. 21.00 / Jacob Bellens Solo - dansk sangskriver, unik stemme og fantastisk univers (entré 150 kr.)

12. august / kl. 21.00 / Niels Vincentz & Jens Mikkel Madsen - sax, piano & kontrabas - jazz og egne værker (entré 50 kr.)

16. september / kl. 21.00 / Jaleh Negari & Sonja LaBianca - percussion, keyboards & sax - In Solo Duo (entré 50 kr.)

21. oktober / kl. 20.30 / Maria Malmö - lokal sangskriver, egne værker og sfærisk stemme (entré 50 kr.)

Rasmus Kjær og Nicolai Claesson spiller koncert i Den Lydhøre Have

Rasmus Kjær og Nicolai Claesson spiller koncert i Den Lydhøre Have

Jacob Bellens spiller solokoncert i Den Lydhøre Have

Jacob Bellens spiller solokoncert i Den Lydhøre Have

2 0 1 5

14. - 18. april / Aarhus2017 arrangement i Ridehuset. Jakob Vinkler står for al servering af mad i deres café og koordinering af kokke og restauratører til samtlige møder og events i løbet af ugen. Læs mere om Aarhus2017 på hjemmesiden: www.aarhus2017.dk

10. juli / kl. 20.30 / Fortællinger Carsten Islington - the storyentertainer

17. juli / kl. 20.30 / Koncert: Johanna Borchert & Jakob Munck

 24. Juli / kl. 20.30 / Koncert: Anders Filipsen Solo

31. juli / kl. 20.30 / Koncert: Rasmus Kjær & Nicolai Claesson

 7. august / kl. 20.30 / Koncert: Niels Vincentz & Mikkel Ploug

10. september / kl. 20.00 / Koncert: Malmö

8. oktober / kl. 20.00 / Koncert: Opsahl-Mogensen duo

12. november / kl. 20.30 / Koncert: SOMA & LIL koncert med danser Merete Smedegaard

5. december / kl. 14.00 / Decemberdag for børn og barnlige sjæle

 

2 0 1 4

SOMMERKONCERTER

1. juli / kl. 20.00 / koncert: Niels Vincentz & Thomas Sejthen Duo

3. juli / kl. 20.00 / koncert: Niels Vincentz & Thomas Sejthen Duo

8. - 11. juli / Jakob Vinkler skaber 7 food events på  WAREHOUSE9 i forbindelse med forestillingen RESPIRATION

8. juli / kl. 20.00 / koncert: Jacob Venndt & Peter Lund

10. juli / kl. 20.00 / koncert: Rasmus Stenholm - Koncert med orgel

15. juli / kl. 20.00 / koncert: Mads Hyhne & Hugo Rasmussen & Troels Jensen

17. juli / kl. 20.00 / fortællinger: Carsten Islington - the storyentertainer

22. juli / kl. 20.00 / koncert: Butch Lacy & Jesper Løvdal duo

24. juli / kl. 20.00 / koncert: SOMA & LIL

29. juli / kl. 20.00 / koncert: Johanna Borchert & Jakob Munck

31. juli / kl. 20.00 / koncert: Johanna Borchert & Jakob Munck

5. august / kl. 20.00 / koncert: Anders Filipsen Solo

7. august / kl. 20.00 / koncert: Anders Filipsen Solo

10. - 17. oktober / udstilling på Maltfabrikken med kunstnerne Ulla Lundsgart, Frans Van der Woude og ...

15. oktober / kl. 12.00 - 16.00 / Børnenes dag på Smag

17. oktober / kl. 18.00 / Fællesspisning, finissage og koncert på Maltfabrikken

6. december / kl. 10.00 - 17.00 / Julemarked på Smag

6. december / kl. 18.00 / Fællesspisning og fortællinger ved Carsten Islington

13. december / kl. 12.00 - 16.00 / Santa Lucia på Smag

20. december / kl 12.00 - 16.00 / Julestilhed på Smag

 

2 0 1 3

JAZZFOODFESTIVAL

9. juli / kl. 21.00 / KING SOLOMON HICHS (USA)

10. juli / kl. 21.00 / RUSSO & RUSSO (ITA/DK)

11. juli / kl. 21.00 / LLOYD JONES (USA) & SHAKY GROUND

12. juli / kl. 21.00 / RUSBJERG & VENDT

13. juli / kl. 10.00 / BØRNEFESTIVAL

13. juli / kl. 21.00 / MIRIAM MANDIPIRA, LARRY PORTER & NIELS VINCENTZ (ZW/USA/DK)

14. juli / kl. 21.00 / JAZZY CAFE HACK + NIGHTFALL (IS/DK)

15. juli / kl. 21.00 / CÆCILIE NORDBY (DK/FR/PS/SE/TR)

16. juli / kl. 21.00 / JESPER LØVDAL & BUTCH LACY (DK/USA)

18. juli / kl. 21.00 / SCOTT ROBINSON (USA), UFFE STEEN, JENS JEFSEN

19. juli / kl. 21.00 / HERMINE DEURLOO (NL)

20. juli / kl. 21.00 / HP LANGE BLUES N FOOD

 26. juli / kl. 21.00 / RUSBJERG & VENNDT

17. august / Smag strandlounge grand opening med DJ MORTEN LØWENSTEIN (STELLA POLARIS)

 

2 0 1 2

JAZZFOODFESTIVAL

14. juli / kl. 12.00 / INDRA

16. juli / kl. 10.00 / Børnejazzfestival m. Rosa fra Rouladegade

17. juli / kl. 18.00 / Russo og Russo + Flensborg/Venndt Duo

18. juli / kl. 19.00 / Katrine Madsen sings Fitzgerald

19. juli / kl. 19.00 / Butch Lacy vs. Travelling Tribes

20. juli / kl. 19.00 / Thomas Clausen

 

2 0 1 1

JAZZFOODFESTIVAL

10. juli / kl. 12.00 / Larry Porter & Miriam Mandipira Duo

10. juli / kl. 18.00 / Mandipira sings the Blues with Uffe Steen, Jakob Venndt & Niels Vincentz

10. juli / kl. 20.30 / Niels Vincentz, Anders Mogensen, Jonas Westergaard & Larry Porter

11. juli / kl. 12.00 / Paolo Russo & Lil Lacy

11. juli / kl. 18.00 / Vincentz & Waidtløw Double Visions

11. juli / kl. 20.30 / Kresten Osgood, Paolo Russo, Niels Vincentz m.fl.